Иновации в строителството: Какво да очакваме през следващите години?
Строителната индустрия често е критикувана за своя консерватизъм и бюрокрация. Въвеждането на най-новите строителни технологии наистина изглежда трудно поради високите изисквания за безопасност. Всяка технология трябва да има подходяща регулаторна рамка и стандартизация.
Зад всяка стъпка на строителната площадка има много правила. Освен това новата технология трябва да бъде самоподдържаща се: разходите за нейното развитие трябва да са адекватни, а потенциалните спестявания в бъдеще трябва да са значителни и дългосрочни. Изпълнението на всяка строителна технология изисква цялостен дизайн, висококачествен контрол и обучение на служителите.
Развитие в строителството
Урбанизацията, нарастването на населението и променящите се комуникационни методи, както и икономическият растеж и развитието на ИТ стимулират строителната индустрия да интегрира по-динамично иновациите и технологичните решения.
Бурното развитие на строителните технологии води до мащабна дигитализация на цялата индустрия. Използването на ИТ технологии става ключово за осигуряване на конкурентоспособност. Иновациите в строителството променят облика на строителните обекти, увеличават печалбите и спомагат за успешното спечелване на търгове за проектиране.
Това е иновацията, която носи икономически ползи и отличава компанията от нейните конкуренти. По какъв начин още ще се промени строителството през следващите години ?
Екологичност и ефективност в строителството
Светът се променя с безпрецедентна скорост. Поради нарастващото световно население, търсенето на къщи, училища, болници и други сгради се увеличава. В същото време борбата с изменението на климата и глобалната пандемия продължават да диктуват своите условия. Строителството през следващото десетилетие ще се развива под два лозунга: устойчиво развитие и ефективност.
Използване на нови материали
Строителната индустрия е отговорна за 40% от всички вредни емисии, които допринасят за парниковия ефект. В това отношение трябва да се промени драстично. Процесът на създаване на нови сгради трябва да стане по-„зелен“, а самите те да бъдат максимално енергийно ефективни. Някои държави по същество спират използването на стомана и бетон, преминавайки към дърво, други естествени материали и дори рециклирана пластмаса.
Подобни решения са мотивирани от факта, че годишното производство на бетон е отговорно за 2,8 милиарда тона емисии на CO2. Дървесината от специално отгледани гори е по-издръжлива и лесна за обработка. Освен това въглеродният диоксид се абсорбира от стените и остава в сградите. Дори в Австрия се изграждат квартали изцяло от дърво.
Зелено строителство и повторно използване
Следващият важен аспект е повторното използване на материалите. Сега в Европа това постепенно се превръща в норма. ЕС произвежда около 850 милиона тона отпадъци от строителство и разрушаване. Но някои държави показват, че е възможно да се справят с такъв голям обем: например Холандия и Германия рециклират около 90% от този вид отпадъци.
Какви материали могат да се използват повторно?
Почти всичко може да бъде рециклирано и използвано отново в строителството! Ето някои примери:
- Старите тухли могат да бъдат почистени и използвани отново за изграждането на стени или декоративни елементи.
- Дървените греди, подове и врати могат да бъдат рециклирани и използвани за нови конструкции.
- Старите тръби, профили и други метални елементи могат да бъдат претопени и използвани за нови продукти.
- Някои видове пластмаса могат да бъдат рециклирани и използвани за създаването на нови строителни материали.
Биогенни материали
Архитектите, заедно с учените, активно разработват начини за производство на материали в синтез с биологични форми. Това ще позволи създаването на растящи, саморегулиращи се или дори самовъзпроизвеждащи се архитектурни структури.
В момента се провеждат активни експерименти със структурни материали на базата на мицел на гъби. На практика растежът на гъбите отнема само 4 дни! Когато „стените“ са готови, създателите изваждат мицела, за да им попречат да продължат да растат. Учените казват, че са създали „здрав“, но лек строителен материал, който осигурява отлична звукоизолация, устойчивост на огън и поглъщане на удари.
Такива къщи биха могли да бъдат важна стъпка към борбата с глобалното затопляне и изменението на климата чрез намаляване на производствените разходи и емисиите на парникови газове. Огромен екологичен плюс в полза на „гъбения“ бетон е, че мицелът абсорбира въглероден диоксид, произвеждайки кислород.
Между другото, биокомпозитът от мицел е подходящ за използване в северен климат: създателите на материала смятат, че гъбите могат да се използват широко за изолация на помещения като биоразградима структурна алтернатива на полистироловата пяна.
Фабрики и 3D
Търсенето на по-екологични строителни методи и автоматизация ще доведе до увеличаване на строителството извън обекта. При този подход отделни части от сгради ще бъдат предварително произведени във фабрики и изпратени за монтаж на място.
Понякога ще се използват модулни строителни технологии, когато всички компоненти на конструкциите се създават във фабрики. Фабричното строителство е подобно на това. Вместо да се строят цели сгради на строителната площадка, отделни части от тях се произвеждат в завод.
Тези части могат да бъдат стени, подове, тавани или дори цели стаи. След това се транспортират на мястото на строителството и се сглобяват като голямо LEGO.Освен това 3D принтирането ще започне да се използва широко.
В строителството 3D принтерите могат да се използват за създаване на цели къщи, стени или други елементи от сградата. Популярността ще бъде засегната от скоростта, евтиността и ефективността на този метод.
За да се справим с предизвикателствата на климатичните промени, е необходимо да преосмислим начина, по който строим. Зеленото строителство, с акцент върху енергийната ефективност и използването на възобновяеми ресурси, ще бъде ключов фактор за устойчивото развитие на нашите градове.
Мислите ли за покупка или продажба на имот? Нашият БРОКЕР НА МЕСЕЦА - Йордан Иванов е на ваше разположение: y.ivanov@imotipremier.com【 Попитайте сега: 0879 59 00 53 】