Прехвърляне на имот чрез завещание
Това е най-разпространеният метод за прехвърляне на собственост, който максимално минимизира рисковете за пълно отнемане на собствеността. Волята на завещателя се изказва в писмен вид в документ, наречен завещание. В практиката то се дели на:
Нотариално заверено завещание
Както се подразбира, то следва да бъде написано от нотариус и прочетено гласно пред двама свидетели. Задължително в нотариално завереното завещание се включва пълно описание на волята на завещателя и да бъде собственоръчно подписано от него.
Документът важи след смъртта на завещателя и говори от негово име за законово преразпределение на притежаваното от него имущество. Завещанието не отменя правото на собственост на завещателя, а я запазва до момента на неговата смърт.
Собственоръчно написано завещание
За завещание може да се приеме и саморъчно написан документ на ръка, в който кратко, точно и ясно е упомената волята на завещателя и той се е подписал лично. Необходимо е завещанието да бъде вписано в Службата по вписванията. Сред смъртта на завещателя, лицето в което се намира документът е длъжно да го обяви пред нотариус възможно най-скоро преди да се предприемат съответните действия по прехвърлянето на имота.
Ако не бъдат спазени двете упоменати форми на завещанието и в него не присъства подпис или дата, то автоматично става невалидно. Документът може да бъде променян или изцяло отменен по всяко време, но само лично от завещателя.
За изпълнение на завещанието, завещателя го поверява на едно или няколко лица, които в случай на събитие да изпълнят волята му. По закон изпълнителите нямат право да отчуждават имотите освен при необходимост, като решението трябва да бъде отнесено при районен съдия. Прочетете повече за прехвърлянето на имоти.
Мислите ли за покупка или продажба на имот? Нашият БРОКЕР НА МЕСЕЦА - Йордан Иванов е на ваше разположение: y.ivanov@imotipremier.com【 Попитайте сега: 0879 59 00 53 】