Акт 16 за къща
Акт 16 за къща е документ, който за съжаление не винаги е наличен за подобен вид имоти. Причината за това са дълги периоди, в които институциите не са били бдителни в това отношение, а и не е имало ясна регулация.. Много често спазването на законодателството се неглижира от голяма част от собствениците на къщи.
Това обаче създава съществени проблеми, когато предстои продажба. Липсата на Акт 16 за къща превръща тези имоти в проблемни, особено за новите собственици.
При всяко положение е добре да познавате законодателството в тази посока – независимо дали строите, притежавате или купувате къща!
Когато сте избрали да живеете в апартамент, това само по себе си не означава, че притежава Акт 16. Сградата се въвежда в експлоатация след завършването и от там всички собственици подават документи в общината, за да получат документ за своя собствен имот. Как обаче стоят нещата при къщите ?
Особености при Акт 16 на къщи и вили
Къщите и вилите спадат към пета категория строежи, където вие сте единствен собственик на сградата. За тях се изисква удостоверение за въвеждане в експлоатация. Вие сте отговорен за имота да притежава Акт 16, за да бъде узаконен и да живеете законно в него.
Особеното при къщите и вилите е, че много от тях не разполагат с Акт 16. Строителството на много от тях се е случвало преди 90те години, когато Акт 16 не е съществувал. Имало е строителен билет и контрола от агенциите далеч не е бил на такова ниво.
Съответно те не могат да се използват законно в момента. Ще чуете от някои брокери или предприемачи, че така ще ви бъде по-леко от към данъци, но не е точно такъв казусът.
Малките жилища, като еднофамилните къщи и вили спадат към така наречената пета категория строежи, като за тях също се изисква Удостоверение за въвеждане в експлоатация, с малката разлика, че тук собственикът на имота сте изцяло вие. Като такъв вие трябва да предприемете необходимите мерки за издаването на Акт 16, за да можете да пребивавате законно в имота.
Как да процедираме, ако вече сме собственици на такъв имот
- търсим документация, дали къщата е построена законно
- Проследяваме дали не са правени някакви промени по предварителния план през годините
- Ако има промени изготвяме екзекутивна документация, в която се описват всички подобрения
- Намираме Акт 15 и заверяваме екзекутивната документация. Това може да се извърши от инвеститора, проектанта, строителната фирма или агенцията по геодезия, картография и кадастър.
С нотариалният акт следва да подадете искане към съответната община заедно с всички изброени по-горе документи. След това комисия от компетентни органи ще излезе със становище, дали къщата е годна за експлоатация или не.
Ако трябва да характеризираме целия процес, той е дълъг и сложен, така че закупуването на къща или вила без Акт 16 е нещо, което трябва да избягвате.
Колко приблизително би ви струвал Акт 16
Ако не сте си наемали надзорна фирма по време на строежа на вашата къща, ще трябва да го направите, когато искате да изкарате Акт 16. Повечето къщи, които са строени като еднофамилни в страната преди години, са направени без контрол от лицензирани фирми. Ето какви документи ще трябва да извадите:
- Документ за собственост
- Разрешение за строеж
- Актове и протоколи за строежите от четвърта и пета категория
- Окончателен доклад на лицето, което отговаря за строителния надзор
- Документ от АГКК за предадена екзекутивна документация
- Договори с експлоатационните дружества за присъединяване към техническата инфраструктура.
Наемането на надзорна фирма, която да ви придвижи документите е задължително, като освен таксата за обработването им, ще ви се предложи и оферта за въвеждането на къщата в експлоатация. Имайте предвид, че цената за въвеждането в експлоатация винаги е по-ниска от тази, за която евентуално бихте били глобени при евентуална проверка от съответните органи. Колко ще трябва да платите на компетентни лица зависи от големината на къщата и парцела, както и сложността на правния казус.
Енергиен сертификат
При въвеждането на всяка нова сграда над 50 кв.м. РЗП се изисква вече енергиен сертификат. Той се вади след оценка на категоризирана комисия, притежава уникален номер и е валиден до шест години след изваждането му. Времето, за което става готов е приблизително една седмица след входирането на документите.
Необходими документи :
- Цялата документация от инвестиционния проект
- архитектура
- отопление, вентилация и климатизация
- енергийна ефективност
- Изготвяне на доклад за съответствие между изпълнението на инвестиционния проект и енергийната ефективност.
- Снимки на външната част на сградата и заобикалящата я среда.
- Данни от технически съоръжения в къщата;
- уреди за отопление, охлаждане, вентилация и ако има ВЕИ ( фотоволтаици, соларни панели)
- Прозорци, врати и дограми.
- материали вложени за изолация на сградата
- Кадастрален индентификационен номер или УПИ
Строителство на черно
Популярен термин в средите, когато по право една сграда не е законно построена. Незаконно е всяко строителство, което е под следните критерии :
- незаконно строителство – това е всяко изграждане на сграда или обект, с невалидно разрешително или въобще липса на такова.
- несъгласувано строителство – това означава, че обектът е с издадено разрешително за строеж, но изпълнението не съответства с първоначално определения план, както и че се използва за различни цели.
- опасно строителство – при него обектът застрашава живота на хората работещи в него, имуществото и здравето на съседни постройки. Опасно е за движението и околната среда.
Преустройство на вече съществуваща къща
Ако искате да направите промени и преустроите дадена къща в различен тип и начин на ползване ви трябва отново разрешително за строеж. Въпреки, че много често не се променя конструкцията и структурата на сградата, евентуални промени биха оставили трайно влияние върху заобикалящата го среда и нанесли вреди на съседни сгради.
Незаконното строителство се узаконява при няколко случая. Когато се стигне до продажба, когато собственикът иска да до строи част или изцяло нова сграда в парцела или иска да довърши вече незаконна такава. Имайте предвид, че много често се случва съседи да се издават и да сигнализират общините за нерегламентиран строеж.
Една узаконена сграда винаги носи по-високи разходи на собственика си, но и абсолютни права върху нея, да се достроява, надстроява, отдава под наем или просто да се живее законно в нея. Можете да продавате спокойно имота си или да кандидатствате за ипотека върху него в банката. Законната сграда винаги ще ви донесе много повече ползи, от незаконната такава, така че ако разполагате с такъв имот не се колебайте да предприемете действия към излизане на светло.
Мислите ли за покупка или продажба на имот? Нашият БРОКЕР НА МЕСЕЦА - Йордан Иванов е на ваше разположение: y.ivanov@imotipremier.com【 Попитайте сега: 0879 59 00 53 】