Акт 14, Акт 15 и Акт 16 – значение и срок на издаване
Какво трябва да знаем за Акт 14, Акт 15 и Акт 16, когато ни предстои покупка на недвижим имот?
Узаконяването на строително-инвестиционни проекти от жилищен или друг тип е обект на строг контрол от страна на държавните институции. Той се осъществява още в етап инвестиционно намерение и поетапно налага различни проверки до пускането в експлоатация на сградата. В тази връзка купувачите на имоти ново строителство трябва да бъдат наясно с отделните етапи на строителство и констативните документи, които са задължителни за законността на собствеността им.
Независимо колко бързо напредва изграждането на една сграда, ако тя не отговаря на законовите изисквания или има проблем със своята документация, не може да получи право за ползване. Докато неизрядностите не бъдат отстранени, новите собственици нямат възможност да ползват законово своите имоти.
По тази причина е изключително важно да сте наясно как и в какъв срок се издават най-важните за всяка нова сграда документи – Акт 14, Акт 15 и Акт 16.
Препоръчваме ви да се посъветвате със специалистите от Имоти Премиер, които ще ви насочат към инвеститори, които спазват законовите изисквания и предават сградите в обещаните срокове.
Какво представляват Акт 14, Акт 15 и Акт 16?
В същността си Акт 14, Акт 15 и Акт 16 са поетапни констативни документи, които удостоверяват, че конструкцията, строителните и монтажни дейности, инсталациите, отношенията с експлоатационните дружества и съответствието с одобрения проект са напълно изрядни.
В последователен ред Акт 14, Акт 15 и Акт 16 констатират официално, че строително-монтажните дейности са успешно приключили и сградата е пригодна да бъде ползвана и обитавана.
Това касае жилищни, административни и търговски сгради, като изключение по отношение на Акт 14, Акт 15 и Акт 16 къщите, вилите и други постройки с цел обитаване.
Наредба № 3 от 31.07.2003 г. и законът за устройство на територията, одобрени и издадени от министерство на регионалното развитие и благоустройството, регламентират в конкретика всички изисквания за издаване на Акт 14, Акт 15 и Акт 16 .
Разрешението за строеж е задължителният първи важен документ, без който не могат да бъдат стартирани никакви строителни дейности. Него можете да проверите преди да вземете решение да инвестирате в имот в ранен етап на строителство.
Важно изискване за съставянето на описаните актове е за строителството на сградата да има издадено и влязло в сила Разрешение за строеж.
Ако сте решили да си купувате имот е изключително важно да знаете значенията на всички важни документи и дали сградата, която сте решили да закупувате ги притежава. Ето защо в тази статия ние ще ви запознаем най-подробно с всичко, което трябва да знаете за Акт 16, Акт 15 и Акт 14.
Според вида на сградата, която ще се строи критериите за издаване на актове се различават. В момента жилищното строителство в много случаи попада само в четвърта и пета категория строежи.
Актовете служат за проследяване на етапите на строителство, за да може да се направи проследяване, дали строителните дейности отговарят на изискванията в закона за устройство на територията.
Какво представлява Акт 14?
В началния етап на строеж се издава АКТ14, когато сградата е още на етап основи. С него се потвърждава, когато е завършен началният етап на строителство. Важен документ с оглед на това, че след издаването му вече сградата може да бъде обект на сделки между инвеститор и купувачи.
Върху Акт 14 се подписват всички участници в строежа
- възложителя
- инвеститора
- строителния надзор
- проектанта на сградата
Кога се издава Акт 15?
При завършването на сградата вече се прави Акт 15, който удостоверява че сградата е завършена. В него може да разберете какво е състоянието на строежа и дали е готова за експлоатация.
Когато приключат строителните дейности е необходимо всички участници в изграждането на сградата да съставят констативен акт. Той представлява документ, който потвърждава, че сградата е построена съобразно предварителните планове.
С него се потвърждават и всички съоръжения, че са минали през нужните тестове, като се добавят допълнителни протоколи към документа.
Отразява се, че вече строежа е готов и може да бъде прехвърлен от строителя към инвеститора. Фактически без Акт 15 сградата не може да се прехвърли по нормален ред. В него трябва да се съдържат договорите с купувачите, строителните книги и всички документи, които се отнасят за вложени материали и строителни продукти. Включват се актове и протоколи издадени по време на строителството. Всичко, което не е завършено, се описва в документ, приложен към Акт-а, както и пространството около новопостроената сграда, дали е в същия вид както преди строежа.
Акт 15 се съставя от строител, възложител, предприемач, всички техници и отговорници по строежа, проектантите, отговорниците за енергийната ефективност на обекта. Без Акт 15 не може да се пристъпи към получаването на документа за въвеждане на сградата в експлоатация, а именно Акт 16.
Удостоверение за ползване на сградата – Акт 16
Най-важният и необходим документ за всички, които ще използват сградата. Той се чака най-дълго и е обобщение на наименованието Разрешение за ползване.
Според това каква категория е строежа се издава разрешение за ползване или удостоверение за въвеждане в експлоатация. Категориите са пет, ако е до трета се издава Акт 16 от съответната държавна агенция, като целта е да се установи годността на готовото съоръжение или част от него. Тук се включват пътища, автомагистрали, съоръжения, предприятия. Строителният контрол на съответната агенция издава “Разрешение за ползване” на обекта.
Това, което ни интересува тук разбира се са четвърта и пета категория ( включваща смесени и жилищни сгради с ниско и високо застрояване, къщи, вили и т.н.), където не се издава отделно Акт 16, а директно “Удостоверение за въвеждане в експлоатация”. Този документ се издава от главния архитект в общината.
Получаване на Акт 16
Когато се завърши всеки обект получава или Разрешение за ползване или Удостоверение за въвеждане в експлоатация. Получаването на Акт 16 е с функция наистина да докаже, че сградата е годна за ползване или живеене.
При издаването на удостоверението се минава през няколко етапа за да се провери дали всичко по строежа е спазено :
- удостоверяват се правата на собственост
- проверява се дали обектът е построен по предварителните планове
- дали проектът е минал одобрение или не.
Документи, които трябва да представим за Акт 16
След приключване на строителните дейности и въвеждане на сградата в експлоатация, трябва да подадем документите си в съответната община.
Това са
- Разрешение за строеж
- Всички актове и протоколи, засягащи строителствата от четвърта и пета категория
- Право на строеж или нотариален акт
- Финален доклад на човека, който се занимава със строителния надзор.
- Документи от агенцията по геодезия, картография и кадастър
- Всички договори за присъединяване към ВиК, топлофикация, газоснабдяване и други.
Отделете си време за да изчакате Акт 16
Издаването на най-чакания документ след завършването на строежа не е ограничен в точно упоменат. На всеки му се иска това да стане възможно най-бързо и да получи документа, който удостоверява неговата собственост върху имота. Възможно е това да се случи и за седмица, при положение че разполагате с всички необходими документи, но може да отнеме и месеци.
Какво трябва да направим след като получим Акт 16
Насладате се на дългоочаквания момент, когато влизате в новопостроената сграда и се нанасяте. Все още обаче има няколко неща, които са нужни да направите, преди да се отпуснете и спокойно да се нанесете или просто да управлявате имота си. Имате два месеца срок, ако не сте обявили имоти си още на Акт 15, да го направите след получаването на Акт 16 в общината. Ако не го направите, рискувате да бъдете сериозно санкционирани.
Прочетете повече за:
- Изисквания Акт 16
- Акт 16 за къща
- Акт 16 Образец
- Проверка Акт 16 на жилище
- Акт 16 Разрешение за ползване
- Рискове от покупка на имот без Акт 16
- Акт 16 Цена
- Апартаменти без Акт 16
- Цена на ток без Акт 16
【 Попитайте сега: 0879 59 00 53 】