Промени в законодателството за недвижими имоти през 2024 г
Нови данъци ни дебнат: Какво да очакваме от 2024 г.?
Готови ли сте за по-високи сметки за недвижими имоти? Изглежда, че през тази година ще плащаме повече данък сгради и такса смет. Защо? Защото правителството планира да увеличи данъчните оценки на имотите, особено в големите градове, където цените на жилищата са скочили значително през последните години.
Какво ще се промени за собствениците на жилища?
Предстоящите промени в ЗМДТ ще имат пряко въздействие върху собствениците на недвижими имоти. Една от основните последици е, че данъците върху имотите ще станат по-индивидуализирани. Това означава, че собствениците на имоти с по-висока пазарна стойност или намиращи се в предпочитани райони могат да очакват увеличение на данъчните си задължения.
Освен това, по-честата актуализация на данъчните оценки ще доведе до по-голяма прозрачност и справедливост в системата за облагане на недвижимите имоти. Целта е данъчната тежест да бъде разпределена по-равномерно, като се отчита реалната стойност на имотите.
Нови правила за имотите: Защо ще плащаме повече данъци?
Новите правила за данъците върху имотите ще доведат до по-високи сметки за много хора, особено тези, които живеят в големи градове или на популярни места за почивка. Защо? Защото цените на жилищата там са скочили много през последните години, а данъците не са се променяли. Например, ако преди сте плащали 100 лева на месец данък за апартамента си, сега може да плащаш 150 или дори повече.
Това е така, защото стойността на твоя дом се е увеличила, а данъкът трябва да отразява тази стойност. Една от причините за това е, че много хора декларират по-ниска цена при продажбата на имотите си, за да платят по-малко данък. Затова държавата решава да промени правилата и да направи така, че всички да плащат справедливо.
Как ще се промени цената на данъка на имотите?
За да се определи колко точно ще поскъпне данъкът за жилището, държавата използва една специална формула. Тази формула ще вземе предвид много различни фактори, като например:
- Къде се намира жилището: Жилищата в големите градове или в центъра обикновено са по-скъпи от тези в по-малките населени места или в покрайнините.
- Колко е старо жилището: По-новите жилища обикновено са по-скъпи от по-старите.
- Каква е инфраструктурата наоколо: Жилищата, които са близо до училища, магазини и транспортни спирки, обикновено са по-скъпи.
Освен тези фактори, формулата ще използва и нещо, което се нарича „базисна данъчна стойност“. Ако цените на жилищата в даден район се увеличат много, тази „базисна цена“ също ще се увеличи, което ще доведе до по-висок данък.
Например, ако живеете в София и цените на жилищата там са се увеличили с 20% през последните две години, то и данъкът върху вашето жилище може да се увеличи с около 20%.
Защо се правят тези промени?
В големите градове като София, Пловдив и Варна, цените на жилищата са скочили нагоре с повече от 20% през последните години! Целта е да се направи системата за данъци върху имотите по-справедлива. В момента има големи различия между това колко струва едно жилище на пазара и колко е оценен за данъчни цели. Това води до ситуации, в които някои хора плащат много повече данъци от други, въпреки че имат подобни имоти. Новите правила ще помогнат да се изравни това неравенство.
Важно е да се отбележи, че тези промени ще засегнат най-вече хората, които живеят в големите градове и в райони, където цените на жилищата са се увеличили най-много. За хората, които живеят в по-малки населени места или в райони, където цените не са се променили много, увеличението на данъците може да бъде по-малко значително.
Нова формула за изчисляване на данъци върху имоти
Предвиденият проект предвижда редовна актуализация на данъчната оценка на жилищата в зависимост от промените на пазара. Конкретно, ако цените на имотите се увеличат с повече от 10% за две години, данъчната оценка ще бъде преизчислена. Това преизчисление се основава на комплексна формула, която отчита различни фактори като местоположение, инфраструктура и възраст на сградата.
Дори ако другите фактори останат непроменени, само увеличението на базисната данъчна стойност може да доведе до значително повишаване на данъчната оценка, особено в големите градове. Например, в София, където цените на имотите са се увеличили значително, можем да очакваме средно увеличение на данъчната оценка с около 20-30%. Това означава, че собствениците на жилища в столицата могат да очакват по-високи сметки за данък сгради.
Изчислете сами колко трябва да платите
Новият начин за изчисляване на данъка върху сградите ще се основава на актуализираната данъчна оценка на имота. Например, в София, ако досега данъкът се е изчислявал като 1.875% от стойността на имота, сега тази стойност може да се промени. Да вземем за пример апартамент с оценка 100 000 лева. Според старите правила, данъкът е бил около 187 лева годишно. С новата формула, тази сума може да се увеличи с около 55 лева. Това означава, че новият данък може да достигне около 242 лева годишно. Важно е да се отбележи, че ако имотът е основен, ще продължи да се прилага отстъпка от 50% върху крайната сума на данъка.
Търсите нов дом? Обърнете се към Имоти Премиер! Нашите опитни брокери ще ви помогнат да намерите идеалното жилище за вас. Свържете се с нас още днес!
Мислите ли за покупка или продажба на имот? Нашият БРОКЕР НА МЕСЕЦА - Йордан Иванов е на ваше разположение: y.ivanov@imotipremier.com【 Попитайте сега: 0879 59 00 53 】