Най-евтиния вариант за прехвърляне на имот: Как да го открием

Една от най-актуалните и обсъждани теми в сферата на недвижимите имоти е именно прехвърлянето на жилище. Процесът все още остава частично неясен за много хора, които се изправят в ситуация за промяна на собствеността – било то следствие на покупко-продажба, наследство или друго обстоятелство.
Днес Имоти Премиер има за задача да внесе повече яснота като ви преведе през отделни ситуации за прехвърляне на имот, какви документи ще е необходимо да си подготвите, както и кой е най-евтиният вариант и как да го откриете спрямо вашата ситуация.
Документи за прехвърляне на имот
Всяка имотна сделка започва с предварителна подготовка на съвкупност от документи. Процедурата по прехвърляне на имот може да се осъществи по редица начини, в зависимост от конкретната ситуация, но в общи линии включва:
- Подписване на договор за покупко-продажба или дарение между двете страни пред нотариус, който изповядва сделката;
- Заплащане на всички такси и задължения към общината по местонахождение на имота;
- Регистрация на новия собственик в Агенцията за гражданско състояние – от нотариус или лично от новия собственик;
Прехвърлянето на имот изисква да се свържете с юрист, който да попълни нужната документация и да направи проверка върху собствеността и изрядността, ако е необходимо. Какви документи ще бъде нужно да си подготвите ще разберете тук.
Прехвърляне на имот между наследници
За прехвърлянето на имот между наследници е необходимо лицата да имат роднинска връзка – със собственика на имота и помежду си. Наследници са всички лица от първа линия (съпруг/а на собственика и децата му), втора линия (родители на собственика) и трета линия (баби и дядовци на собственика, негови братя и сестри).
Важно е да споменем, че по закон няма разлика при прехвърляне на имот между наследници и други обстоятелства, свързани с предаването на собственост. Разлика има единствено липсата на задължителен местен данък към съответната община, който по закон се дължи за всички останали случаи при прехвърляне на собственост, освен между наследници. Прочетете повече.
Прехвърляне на имот чрез завещание
Най-масово използваният в практиката начин за прехвърляне на собствеността на имот е посредством завещание. За разлика от преживната делба, когато собственикът се отказва от правата си над имота предварително, запазвайки единствено правото да живее в него, при прехвърлянето на имот чрез завещание собствеността си остава на завещателя до деня на неговата смърт. Научете повече подробности.
Прехвърляне на имот чрез делба
Делба за право на собственост върху недвижим имот се налага при наличие на повече от един наследник (съсобственик). При процедурата се съставя акт, чрез който собствеността се разделя на отделни и индивидуални части, наречени съсобствености върху идеалните прилежащи части на имота.
Отделните части на жилището могат да се разделят по равно между страните доброволно или по съдебен път. Прочетете повече.
Прехвърляне на имот чрез дарение
Чрез дарение е друг често срещан начин за прехвърляне на собствеността на даден недвижим имот. Стъпките тук са подобни, както при покупко-продажбата, с някои специфични разлики в подбора на документацията. Ще бъде необходимо двете страни да посетят нотариус, който да свидетелства изповядването на сделката и легитимността ѝ.
Вместо договор за покупко-продажба в този случай се сключва договор за дарение на недвижим имот, чрез който дарителя (собственика на имота) преотстъпва и прехвърля собствеността на жилището безвъзмездно на дарения (другото лице).
Прехвърляне на имот чрез дарение е често срещана практика между родители, деца, баби, дядовци и внуци, тъй като е най-удобния и изгоден вариант за осъществяване на сделката, тъй като при прехвърлянето на собствеността между роднини по първа и втора линия не се дължи местен данък. Прочетете повече за прехвърлянето на имот чрез дарение.
Прехвърляне на имот без нотариален акт
Много и най-разнообразни могат да бъдат причините за липса на нотариален акт – при наследство от баба или дядо, когато документът се загубва, при отдавна възникнали обстоятелства за собственост върху имота, при които такъв документ може дори и да не е бил издаван, обща собственост при разведени съпрузи, когато документът е при само една от страните и т.н.
Независимо от случая, често възниква въпроса: Как може да се осъществи прехвърляне на имот без нотариален акт? Отговор ще откриете в отделната ни тема: Прехвърляне на имот без нотариален акт.
Прехвърляне на имот чрез покупко-продажба
За финал оставяме най-често практикуваният начин за прехвърляне на собствеността над недвижимо имущество – чрез покупко-продажба. Този метод се отличава с най-високи разходи, в сравнение с прехвърлянето на имот чрез дарение, но за сметка на това рисковете са по-малко, а придобиването на собственост е гарантирано, дългосрочно и не зависи от други обстоятелства и лица (наследници). Научете подробностите.
За колко време се прехвърля имот?
Прехвърлянето на имот може да бъде осъществено по редица начини – чрез наследство, завещание, дарение, делба, договор за гледане или чрез покупко-продажба. Важно да определите кой е най-точният начин според индивидуалната ви ситуация. Ако се затруднявате е добре да се консултирате с адвокат или вашия личен брокер, който ще ви помогне с правилния избор.
Времето, необходимо за прехвърлянето на имот е индивидуално и обикновено зависи най-вече от ангажираността на институциите. Прочетете повече.
Колко струва прехвърляне на имот?
Когато става въпрос за откриване на най-евтиния вариант за прехвърляне на имот безспорно това са сделките между роднини при наследяване. Най-изгодният начин за тази ситуация е прехвърлянето на собствеността да се осъществи чрез дарение, тъй като при него разходите са значително по-ниски в сравнение с придобиването му по наследство или чрез завещание.
С най-високи такси по прехвърляне, но и най-сигурен метод за придобиване на пълна собственост си остава прехвърлянето чрез договор за покупко-продажба. Научете повече.
Обобщено за особеностите при прехвърляне на имот
Прехвърлянето на имот е често срещат процес при всички видове сделки с недвижими имоти, за това не случайно много хора се интересуват какви са отделните начини за прехвърляне на собственост и как това да ви излезе максимално изгодно, с минимални разходи.
Надяваме се, че с тази тема успяхме да внесем яснота относно това как точно се осъществява прехвърлянето на имот и какви са отделните ситуации. В случай, че имате въпроси или нужда от съдействие, екипът на Имоти Премиер остава на ваше разположение. Свържете се с нас за безплатна консултация!
Мислите ли за покупка или продажба на имот? Нашият БРОКЕР НА МЕСЕЦА - Габриела Иванова е на ваше разположение: g.ivanova@imotipremier.com【 Попитайте сега: 0879 590 076 】